Kayıtlar

Mayıs 13, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun.

Resim
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI'MIZ KUTLU OLSUN TÜRKİYEM..


Bugün 19 Mayıs... Baharın yaza doğru yolculuğa çıktığı nefis bir gün... Ülkemin en güzel bayramı kutlanıyor her yerde... Evimin karşısında okulun bahçesinde şarkılar, türkülerle kutluyorlar öğrenciler, öğretmenler ve halk bu güzel bayramı... Öğrencilerin incecik ama güven dolu seslerinden Atatürk'ün sözleri penceremden odama geliyor, yüreğimi şenlendiriyor. Herşeye karşın umutla dolu yarınlar... Atatürk, gençlere güvendi ve Türkiye Cumhuriyetini onlara emanet etti. Okul bahçelerinden sokaklara taşan bu bayramla emanetinin güvenli ellerde olduğunu kanıtlıyor gençlik... Hep böyle olması dileğiyle...

sallama çay kurabiye :)

Resim
tarifi burada

vişneli çikolatalı muss

Resim
malzemeler:

5 yumurta
150 gr şeker
300 gr bitter
500 ml krema sıvı
100 gr vişne
4 yaprak jelatin

ganaj için:

300 gr bitter
300 ml sıvı krema

Yapılışı:

şeker ve yumurta ayrı kaplara ayrılır. yumurta sarısı ve şeker tencerede kısık ateşte ılıklasana kadar çırpılır sonra ocagın altı kapatılır.
daha sonra mikserle yogunlasana kadar cırpılır. yumurta akı ayrı bır kabta cırpılarak katılastırılır. sıvı krema mıkserle cok katı olmayacak sekılde yogunlasana kadar cırpılır. bıtter cıkolata benmarıde erıtılır. tum karısım genıs bır kabta karıstırılır. jelatın soguk su dolu bır kabta yumusaması ıcın bekletılır 10 dakıka. yumusamıs jelatın suyu ıyıce suzulur cezve veya kucuk bır tavaya alınır ocakta erıtılır karıstırılmıs karısıma eklenır tekrar hızlı bır sekılde karıstırılır vıneler eklenır. karıstırılır.
karısım kucuk kalıplara pay edılır dondurucuda bır gece veya 4 saat bekletılır. musslar donarken ganaj hazırlanır
ganaj ıcın:
sıvı krema kucuk bır tencerede karıstırılarak kaynatılır ıcıne ınce…